HISTORIE A SOUČASNOST

Historie Aeroklubu Panenský Týnec sahá do roku 1999, kdy se skupina osmi členů Aeroklubu Kladno rozhodla najít si nové působiště. Jako nejvhodnější cesta se naskytlo tehdy již nepoužívané a armádou opuštěné letiště Panenský Týnec.

Ihned byla zahájena jednání s příslušnými orgány Ministerstva obrany o podmínkách pronájmu a současně práce na uvedení letiště do provozuschopného stavu. To představovalo především úklid celého areálu o celkové výměře přes 60 ha, obnovu značení vzletové a přistávací dráhy a pojezdových drah, obnovu přívodu elektrické energie, zavedení telefonní linky, vyvrtání studny a výstavbu potřebného zázemí (montované provozní budovy a hangáru pro 3 letadla)

Tyto práce trvaly až do druhé poloviny roku 2000 zatímco omezený letový provoz členů Aeroklubu probíhal na okolních letištích (Bubovice, Most, Slaný).

Konečně v září 2000 jsme obdrželi povolení pro provozování tehdy ještě neveřejného vnitrostátního letiště Panenský Týnec od Úřadu pro civilní letectví.  Současně byl zahájen výcvik nových členů na pronajatém letounu Z142 a zakoupeném kluzáku L23.

Postupně v dalších letech přibývalo jak členů, tak i letecké techniky, takže v současné době můžete na našem letišti vidět více než 20 letadel různých typů (Z142, Z43, Z326, Z526AFS, Cessna 152, Cessna 172, L200, Cirrus SR20, Pa28, Cessna 337, Bücker 131, HK36 Dimona, jakož i kluzáky L23, VSO10 nebo Ventus CxM).

Za uplynulé období jsme vycvičili několik nových pilotů kluzáků a letounů, z nichž někteří jsou dnes již profesionální dopravní piloti.

Již se stalo tradicí pořádání navigační soutěže rally – Pohár Rádi Ježka -  na počest jednoho ze zakladatelů našeho aeroklubu, dlouholetého reprezentanta v letecké navigaci, který se již otevření letiště Panenský Týnec nedožil.

V roce 2010 jsme uspořádali letecký den za účasti letadel Armády ČR, Českých aerolinií, Policie ČR i dalších subjektů a v roce 2012 jsme jej na počest 100. výročí narození místního rodáka, legendárního pilota, generála Františka Fajtla zopakovali. Součástí tohoto leteckého dne byl i přelet stíhacího letounu Spitfire nad jeho  rodným domem během odhalení pamětní desky, jakož i vystoupení dopravního letounu Boeing 737 Českých aerolinií, který byl zatím největším letounem, který na letišti v Panenském Týnci přistál.

FOTO